20 Ιανουαρίου 2018

Συνέδριο ΝΔ: Ολες οι θεματικές ενότητες και οι ομιλητές – Το πρόγραμμα

baru-klima-sto-eswteriko-tis-neas-dimokratias_19.w_hr-630x400.jpgTρεις βασικές θεματικές ενότητες και παράλληλα 6 που θα λαμβάνουν χώρα σε παράλληλο χρόνο περιλαμβάνει το 11ο Συνέδριο της ΝΔ που ξεκινά αύριο στο Metropolitan Expo.

Πρώτος θα λάβει τον λόγο ο Κυριάκος Μητσοτάκης και ακολούθως ο πρώην πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς. Στους βασικούς ομιλητές περιλαμβάνεται και ο Επίτροπος Ε.Ε για την Μετανάστευση Δημήτρης Αβραμόπουλος και ο Antonio López-Istúriz White, Ευρωβουλευτής, Γενικός Γραμματέας του ΕΛΚ.

Οι τρεις βασικές θεματικές:

Υπηρεσίες για τον Πολίτη: Από το τέλμα στην ποιότητα

Οικονομία: Από τη μιζέρια στις νέες δουλειές

Νέα Γενιά: Από την Ελλάδα των επιδομάτων στην Ελλάδα των ευκαιριών

Παράλληλα θα γίνεται διάλογος για:

Σύγχρονες πολιτικές για την προστασία της Οικογένειας
Η συμβολή και η ενεργός συμμετοχή των Ελλήνων της διασποράς στην ανάταξη της χώρας μας

Αξιοπρέπεια και ποιότητα ζωής στην τρίτη ηλικία
Παροχή αλληλεγγύης για όσους έχουν ανάγκη μέσω ενός σύγχρονου και διαφανούς πλαισίου για τον εθελοντισμό

Ο αθλητισμός ως εργαλείο κοινωνικής συνοχής
Άμεσες δράσεις για τα άτομα με αναπηρία για ποιότητα ζωής και κοινωνική ένταξη.

Πρόγραμμα 11ου Συνεδρίου

ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

08:00-10:00

Αίθουσα Υποδοχής

Προσέλευση – Εγγραφές

10:00-12:00

Αίθουσα Ολομέλειας

Έναρξη Εργασιών – Καλωσόρισμα

10:00

Προβολή βίντεο

10:05

Χαιρετισμός – Κήρυξη της έναρξης των εργασιών από τον Πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκο Μητσοτάκη

10:15

Ομιλία Κωστή Χατζηδάκη, Αντιπροέδρου Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτή Β’ Αθηνών, Προέδρου Οργανωτικής Επιτροπής

10:30

Ομιλία Antonio López-Istúriz White, Ευρωβουλευτή, Γενικού Γραμματέα ΕΛΚ

10:40

Ομιλίες εκπροσώπων άλλων κομμάτων

ΣΥΡΙΖΑ

Δημοκρατική Συμπαράταξη

ΚΚΕ

Ανεξάρτητοι Έλληνες

Το Ποτάμι

Ένωση Κεντρώων

11:20

Ομιλία Άδωνι Γεωργιάδη, Αντιπροέδρου Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτή Β’ Αθηνών

11:30

Ομιλία Λευτέρη Αυγενάκη, Γραμματέα Πολιτικής Επιτροπής Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτή Ηρακλείου

11:40

Ομιλία Κώστα Τσιάρα, Γραμματέα Κοινοβουλευτικής Ομάδας Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτή Καρδίτσας

11:50

Ομιλία Κώστα Δέρβου, Προέδρου ΟΝΝΕΔ

12:10

Παρουσίαση Αποτελεσμάτων Ερωτηματολογίου – Τοποθέτηση Γιώργου Στεργίου, Γραμματέα Προγράμματος

12:10-16:00

Αίθουσα Ολομέλειας

«Υπηρεσίες για τον Πολίτη: Από το τέλμα στην ποιότητα»

12:10-12:25

Εισηγητής: Νίκος Δένδιας, Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Β’ Αθηνών

12:25-13:10

Προσκεκλημένοι Ομιλητές:

Στέλιος Ράμφος, Συγγραφέας, Φιλόσοφος

Μανώλης Δερμιτζάκης, Καθηγητής Γενετικής Ιατρικής, Διευθυντής του Κέντρου Γονιδιωματικής στο Πανεπιστήμιο της Γενεύης.

13:10-16:00

Τοποθετήσεις Συνέδρων

16:00-17:00

Διάλειμμα εργασιών

17:00-21:00

Αίθουσα Ολομέλειας

«Οικονομία: Από τη μιζέρια στις νέες δουλειές»

17:00-17:15

Εισηγητής: Χρήστος Σταϊκούρας, Τομεάρχης Οικονομικών Νέας Δημοκρατίας, Βουλευτής Φθιώτιδας

17:15-17:45

Προσκεκλημένοι Ομιλητές:

Χάρης Γεωργιάδης, Υπουργός Οικονομικών της Κυπριακής Δημοκρατίας

Παναγιώτης Λιαργκόβας, Καθηγητής Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, Επικεφαλής του Γραφείου Προϋπολογισμού της Βουλής

17:45-21:00

Τοποθετήσεις Συνέδρων

21:00

Λήξη εργασιών 1ης ημέρας

ΚΥΡΙΑΚΗ 17 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

09:30-10:00

Αίθουσα Υποδοχής

Προσέλευση – Εγγραφές

10:00-10:10

Αίθουσα Ολομέλειας

Ομιλία Δημήτρη Αβραμόπουλου, Επιτρόπου Ε.Ε. – Μετανάστευση, εσωτερικές υποθέσεις και ιθαγένεια

10:10-13:40

Αίθουσα Ολομέλειας

«Νέα Γενιά: Από την Ελλάδα των επιδομάτων στην Ελλάδα των ευκαιριών»

10:10-10:25

Εισηγήτρια: Αθηνά Ντόβα, Δικηγόρος, Ιδρυτής νεανικής καινοτόμου επιχείρησης, Μέλος Πολιτικού Συμβουλίου ΟΝΝΕΔ

10:25-11:00

Προσκεκλημένοι ομιλητές:

Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης, Ηθοποιός, Σκηνοθέτης

Κατερίνα Κούρκουλα, Νέα αρχιτέκτονας

11:00-13:40

Τοποθετήσεις Συνέδρων

13:40-14:00

Αίθουσα Ολομέλειας

Ομιλία Αντώνη Σαμαρά, πρώην Πρωθυπουργού και Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας

14:00

Αίθουσα Ολομέλειας

Κλείσιμο εργασιών Συνεδρίου

Προβολή βίντεο

Ομιλία Κυριάκου Μητσοτάκη, Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας

Το Κοινωνικό Συνέδριο

6 Παράλληλες Εκδηλώσεις

ΣΑΒΒΑΤΟ 16 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

13:30-15:00

Αίθουσα C1

«Σύγχρονες πολιτικές για την προστασία της Οικογένειας»

Συνδιοργανώνεται από τις:

Γραμματεία Γυναικείων Θεμάτων
Γραμματεία Επιστημονικών Φορέων
13:30-15:00

Αίθουσα C2

«Η συμβολή και η ενεργός συμμετοχή των Ελλήνων της διασποράς στην ανάταξη της χώρας μας»

Συνδιοργανώνεται από τις:

Γραμματεία Οικουμενικού Ελληνισμού
Γραμματεία Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκής Ένωσης
18:30-20:00

Αίθουσα C1

«Παροχή αλληλεγγύης για όσους έχουν ανάγκη μέσω ενός σύγχρονου και διαφανούς πλαισίου για τον εθελοντισμό»

Συνδιοργανώνεται από τις:

Γραμματεία Κοιν. Δικτύων & Ειδικών Πληθυσμιακών Ομάδων
Γραμματεία Επιστημονικών Φορέων
18:30-20:00

Αίθουσα C2

«Αξιοπρέπεια και ποιότητα ζωής στην τρίτη ηλικία»

Διοργανώνεται από την:

Γραμματεία Παραγωγικών Τομέων

ΚΥΡΙΑΚΗ 17 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

11:30-13:00

Αίθουσα C1

«Ο αθλητισμός ως εργαλείο κοινωνικής συνοχής»

Διοργανώνεται από την:

Γραμματεία Σχέσεων Κοινωνίας-Κόμματος
11:30-13:00

Αίθουσα C2

«Άμεσες δράσεις για τα άτομα με αναπηρία για ποιότητα ζωής και κοινωνική ένταξη»

Διοργανώνεται από την:

Γραμματεία Κοιν. Δικτύων & Ειδικών Πληθυσμιακών Ομάδων

baru-klima-sto-eswteriko-tis-neas-dimokratias_19.w_hr-630x400.jpg



Πολιτική
Μενού
Responsive Menu Clicked Image