Αθλητισμός

Δύσκολη νίκη για ΠΑΟΚ, 3-2 στην Τούμπα τον Πανιώνιο

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει μια πολύ δύσκολη νίκη με άγχος απέναντι στον Πανιώνιο. Σημαντικές οι διαιτητικές αποφάσεις στο τελικό 3-2 υπέρ του Δικεφάλου του βορρά.

Ο Πανιώνιος αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ και μόλις στο 2ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γιάννου να πλασάρει υπέροχα τον Ιτάνζ έπειτα από ασίστ του Ιμπαγάσα. Στο 8΄ο Βίτορ ισοφάρισε μετά από στημένη φάση όμως δύο λεπτά μετά, ο διαιτητής Βοσκάκης είδε πέναλτι σε πέσιμο του Κολοβού. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο ίδιος και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Πανιώνιο. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε ξανά. Στο 30′ ο Ρατς εκτέλεσε ξανά ένα φάουλ, ο Μαντούρο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα των Νεοσμυρνιωτών.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος έχανε τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη με τον Ιτάνζ να πραγματοποιεί ορισμένες εξαιρετικές επεμβάσεις. Τελικά στο 70′ ο Παπαδόπουλος δέχθηκε ένα μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής καταλόγισε ξανά πέναλτι με τον Αθανασιάδη να σκοράρει και να χαρίζει τρεις πολύτιμους βαθμούς στον ΠΑΟΚ, ο οποίος παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.