Αθλητισμός

«Φωτιά» για τον τίτλο – Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-1 τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της Λεωφόρου [εικόνες & βίντεο]

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος από τον Ολυμπιακό και παρουσιάζοντας πιο ψυχωμένο πρόσωπο έφτασε σε μια δίκαιη νίκη με σκορ 2-1 μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή στους τρεις βαθμούς. Το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ του Μαζουακού στο 49′, ο Πέτριτς έκανε το 2-0 στο 78′ και ο Τσόρι μείωσε στην τελευταία φάση του αγώνα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και πάθος από τους παίκτες των δύο ομάδων. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στα πρώτα λεπτά να αποκτήσει τον έλεγχο όμως ο Ολυμπιακός πολύ καλά στημένος και κλείνοντας τους κενούς χώρους, δεν επέτρεψε στους πράσινους να φτάσουν εύκολα στην περιοχή του. Ο Μανιάτης στο 8΄δοκίμασε το πρώτο σουτ με τον Στιλ να μπλοκάρει ενώ λίγο αργότερα ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να φανεί απειλητικός όμως το σουτ του Νάνο έφυγε άουτ. Μετά το πρώτο 20λεπτο, οι ερυθρόλευκοι ισορρόπησαν το παιχνίδι ωστόσο στα μισά του πρώτου μέρους, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου βρέθηκε ανέλπιστα μπροστά σε μια μεγάλη φάση. Ο Λαγός απομάκρυνε με τάκλιν στη μεσαία γραμμή, ο Καρέλης ξεχύθηκε στην κόντρα και προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση αντί να πασάρει στον αμαρκάριστο Μπεργκ. Ο Σαντάνα πρόλαβε και έκλεισε τον επιθετικό του Παναθηναϊκού, ο οποίος σούταρε αδύναμα στην αγκαλιά του Ρομπέρτο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πολύ πιο γρήγορο ρυθμό. Στο 47΄ο Ντοσεβί τροφοδότησε τον Ντουρμάζ, αυτός πέρασε σαν σταματημένο τον Νάνο όμως το πλασέ του προ του Στιλ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στην επόμενη επίθεση ήρθε το γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Πράνιτς μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Μαζουακού στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρομπέρτο για το 1-0. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το πάγωμα του Ολυμπιακού και απείλησε στα επόμενα λεπτά με σουτ του Λαγού και πλασέ του Πέτριτς. Στο 70ο ο Μήτρογλου είχε μια καλή κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και να καταλήγει άουτ. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να κρατάει εύκολα το προβάδισμα αφού ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να κυκλοφορήσει την μπάλα. Στο 78′ μάλιστα ο Πέτριτς βρήκε την ευκαιρία να τελειώσει το ντέρμπι. Σαντάνα και Μιλιβόγιεβιτς δεν συνεννοήθηκαν, ο Κροάτης μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Ρομπέρτο για το 2-0. Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το προβάδισμα και τον Ολυμπιακό μακριά από την εστία του, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι ερυθρόλευκοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-1 με εκπληκτικό φάουλ του Τσόρι Ντομίνγκεζ στην τελευταία φάση του αγώνα. Αυτό το γκολ βέβαια ίσως αποδειχθεί καθοριστικό αφού σε πιθανή ισοβαθμία με τους πράσινους, ο Ολυμπιακός θα έχει το πλεονέκτημα.