Αθλητισμός

«Καθάρισε» τη Σάλκε η Ρεάλ 2-0 με Ρονάλντο και Μαρσέλο [βίντεο]

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στη Σάλκε και επικράτησε 2-0 στη Γερμανία εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ανώτερη από το πρώτο λεπτό του αγώνα ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης στη Γερμανία με την Σάλκε να δείχνει μια ξεκάθαρη διάθεση να αποφύγει ήττα όπως η περσινή όταν είδε τη «βασίλισσα» να σταματάει στα έξι γκολ. Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντι Ματέο προσπάθησε να κλείσει όλους τους χώρους όμως αυτή του Κάρλο Αντσελότι κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Στο 26ο λεπτό, ο Καρμπαχάλ έβγαλε τη σέντρα και ο Πορτογάλος με κεφαλιά σκόραρε για τη Ρεάλ.

Λίγα λεπτά μετά η Σάλκε αποδυναμώθηκε ακόμη περισσότερο αφού αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού ο Χούντελαρ ενώ λίγο πριν τη λήξη ημιχρόνου ο Ρονάλντο εκτέλεσε φάουλ με τον Βελενροϊτερ να αποκρούει εντυπωσιακά.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του ματς δεν άλλαξε.Η Ρεάλ ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να δημιουργεί κάποια επικίνδυνη κατάσταση μπροστά στην αντίπαλη εστία. Η Σάλκε προσπάθησε να κερδίσει κάποια μέτρα στο γήπεδο και να φανεί απειλητική έχοντας ένα καλό σουτ του Μπόατενγκ στο 62΄, το οποίο όμως έστειλε την μπάλα άουτ. Η Ρεάλ απείλησε με τον Ισκο όμως στο 74΄η Σάλκε έφτασε μια ανάσα από το 1-1 όταν ο Ουσίντα έστρωσε για τον Πλάτε, αυτός έπιασε έναν «κεραυνό» με την μπάλα όμως να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Κασίγιας. Πέντε λεπτά μετά, η Ρεάλ τελείωσε το παιχνίδι με επιβλητικό τρόπο. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ελίχθηκε από τ’ αριστερά, τροφοδότησε τον Μαρσέλο, ο οποίος με ένα φαλτσαριστό δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι της εστίας των Γερμανών διαμορώνοντας το τελικό 2-0 υπέρ των Ισπανών, σκορ με το οποίος «καθάρισαν» την υπόθεση πρόρκιση από το πρώτο ματς.