Αθλητισμός

Νίκη για τον Παναθηναϊκό κόντρα στην ΑΕΚ με σκορ 70-62 στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 70-62 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, εκμεταλλευόμενος την αστοχία των παικτών του Ντράγκαν Σάκοτα στο 2ο ημίχρονο, ανοίγοντας τη διαφορά και κρατώντας την σε ασφαλή γι’ αυτόν επίπεδα μέχρι τέλους.

Το ξεκίνημα του αγώνα μέσα σε εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, βρήκε την ΑΕΚ έτοιμη να διεκδικήσει τη νίκη από τον Παναθηναϊκό. Με τις δύο ομάδες αρκετά άστοχες, το προβάδισμα άλλαζε  χέρια σχεδόν σε κάθε επίθεση με την Ένωση να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ με 28-27.

Στην 3η περίοδο όμως τα πράγματα άλλαξαν με τον Παναθηναϊκό να πατάει γκάζι και την ΑΕΚ, η οποία ήταν τυπικά γηπεδούχος, να μην μπορεί να ακολουθήσει λόγω των πολλών άστοχων προσπαθειών της. Ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του επιτρέποντας μόλις δύο πόντους στην αντίπαλό του στα πρώτα 5 λεπτά του 2ου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να χτίζει μια διαφορά και έφτασε στο 30-41 ενώ την εκτόξευσε με τρίποντο του Διαμαντίδη στο 47-64.  Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντεπιτεθεί όμως το μόνο που κατάφερε τελικά ήταν να μειώσει στους 8 πόντους, διαφορά με την οποία ολοκληρώθηκε και ο αγώνας με τη νίκη να πηγαίνει στο στρατόπεδο των πρασίνων με σκορ 70-62.