Αθλητισμός

Νίκη για τον Παναθηναϊκό με Πέτριτς – Ανάσα και για τον Πλατανιά [βίντεο]

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού με γκολ του Πέτριτς και ο Πλατανιάς 2-0 του Πανθρακικού στα Χανιά, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός 1-0

Παναθηναϊκός και Παναιτωλικός αλληλοεξουδετερώθηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση στην αντίπαλη εστία. Η πρώτη σπουδαία φάση ήρθε στο 35ο λεπτό για τον Παναθηναϊκό. Ο Χουχούμης βρήκε τον Πέτριτς, ο Κροάτης τροφοδότησε τον Μπεργκ και αυτός με το τακουνάκι βρήκε ξανά τον συμπαίκτη του όμως ο Στεφανάκος τον νίκησε στο τετ-α-τετ κρατώντας το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός οπισθοχώρησε ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις όμως τα πάντα άλλαξαν στο 60ο λεπτό, όταν ο Ρουσκουγιέδα είδε την κίτρινη κάρτα του διαιτητή για μαρκάρισμα στον Πέτριτς, η οποία ήταν η δεύτερη και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Επτά λεπτά μετά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπεργκ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Πέτριτς από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έδωσε χώρο στον Παναιτωλικό και έψαξε το 2ο γκολ στις αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές, ο Καρέλης βγήκε τετ-α-τετ με τον Στεφανάκο, όμως νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τέλους για τους «πράσινους».

Συνθέσεις
Παναθηναϊκός: Στιλ, Χουχούμης,Ταυλαρίδης, Σίλντενφελντ, Μπούρμπος, Ζέκα, Κλωναρίδης, Λαγός, Μπέργκ, Πράνιτς, Πέτριτς.
Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Ρουσκουγιέδα, Μπεχαράνο, Άλβες, Μαλεζάς, Γοδόι, Σκαραμοτσίνο, Βιγιαφάνιες, Μαρτίνες, Εντζεγκέλε, Φωτάκης

Πλατανιάς-Πανθρακικός 2-0

Η κρισιμότητα της αναμέτρησης ειδικά για τον Πλατανιά φάνηκε από τον τρόπο με τον οποίοι οι Κρητικοί μπήκαν στην αναμέτρηση. Μέχρι το 10ο λεπτό είχαν χάσει ήδη δύο σπουδαίες ευκαιρίες ενώ στο 19′ ο Γουνδουλάκης δεν κατάφερε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 22΄ο Πανθρακικός απάντησε με τον Ντιγκινί, ο οποίος νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Ολιμπά και τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Κουλιμπαλί, το σουτ του οποίου κόντραρε με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.Ο Πλατανιάς ήταν καλύτερος και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έχασε νέα καλή ευκαιρία με τον Τόρες να αστοχεί από κοντά. Στο 65΄μάλιστα οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία με τους Τσουράκη και Γουνδουλάκη να μην μπορούν να νικήσουν τον Αθανασιάδη.Το δεύτερο γκολ δεν ήρθε ούτε στο 74ο λεπτό με προβολή του Τόρες, ωστόσο οι Κρητικοί διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 στο 84′ με Μιλούνοβιτς να σκοράρει σε αντεπίθεση.

Συνθέσεις
Πλατανιάς:Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Ιτούα, Αγκιλέρα, Ζαραδούκας, Τετέ, Αζράκ, Γουνδουλάκης, Τσουράκης, Μιλούνοβιτς, Τόρες
Πανθρακικός:Αθανασιάδης, Βιγιαφάνε, Έμποοου, Ποτουρίδης, Μελίσσης, Μεχία, Ροτζέριο, Τζάνης, Ρομέου, Ντιγκινί, Χασομέρης