Αθλητισμός

Πέρασε από τη Λάρισα η ΑΕΚ (0-1) με ένα εκπλητικό γκολ του Πλατέλλα [βίντεο]

Η ΑΕΚ μπορεί να μην ικανοποίησε σε μια ακόμη εμφάνισή της στα πλέι-οφ ανόδου της Football League αλλά πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 επί της Λάρισας εκτός έδρας. Εκπληκτικό γκολ από τον Πλατέλλα και σωτήριες επεμβάσεις από τον Ανέστη στο 2ο ημίχρονο.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο, το οποίο δεν είχε εκρήξεις θεάματος, η ΑΕΚ ζήτησε δικαιολογημένα πέναλτι στο 25ο λεπτό ενώ η Λάρισα δυσκολευόταν να πλησιάσει στην αντίπαλη περιοχή. Τελικά, τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Πλατέλλας με ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στο “παραθυράκι” της αντίπαλης εστίας για το 0-1. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λάρισα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και απείλησε σε τέσσερις περιπτώσεις την εστία του Ανέστη. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ με εντυπωσιακές επεμβάσεις, απομάκρυνε τους κινδύνους και χάρισε στην ομάδα του, ακόμη τρεις βαθμούς στη διαδικασία των πλέι-οφ.