Αθλητισμός

Super League: Δύσκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ επί της Κέρκυρας με σκορ 2-1

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να διατηρηθεί στο +4 από τον Ολυμπιακό επικρατώντας δύσκολα με σκορ 2-1 της Κέρκυρας στην Τούμπα. Σπουδαίο διπλό για την Ξάνθη και νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στον Ατρόμητο.

ΠΑΟΚ-Κέρκυρα 2-1

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επέστρεψε στις επιτυχίες με αρκετό άγχος. Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη επικράτησε 2-1 της Κέρκυρας με τον Κάτσε να σημειώνει το λυτρωτικό γκολ στο 81ο λεπτό. Ο Περέιρα στο 58΄είχε ανοίξει το σκορ όμως η Κέρκυρα είχε καταφέρει να ισοφαρίσει στο 71΄με τον Ναγιάρ.

Συνθέσεις
ΠΑΟΚ:Γλύκος, Σκόνδρας, Τζαβέλλας, Βίτορ, Σπυρόπουλος, Ποζατζίδης, Κάτσε, Τζανδάρης, Περέιρα, Παπαδόπουλος, Κουλούρης.
Κέρκυρα: Σέτκους, Βενέτης, Γκόμεζ, Ντιμιτρόφσκι, Ντιόγκο, Καρντόσο, Ζορμπάς, Ναγιάρ, Κόντος, Καϊκούτ, Χαβίτο.

Αστέρας Τρίπολης-Βέροια 2-0

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 2-0 της Βέροιας όσο εύκολα δείχνει μάλιστα το τελικό σκορ. Οι παίκτες του Στάικου Βεργέρτη μπήκαν στο παιχνίδι γνωρίζοντας ότι όσο θα περνούσε η ώρα θα επηρέαζε και η κούραση από τη μεσοβδόμαδη αναμέτρηση με την Παρτιζάν για το Γιουρόπα Λιγκ και τελικά δικαιώθηκαν. Σε ένα τρίλεπτο από το 35΄μέχρι το 38΄Μάσα και Μπαράλες βρήκαν δύο φορές το δρόμο για τα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μάσα είχε και δοκάρι με όμορφο πλασέ για να ανεβάσει ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ.

Συνθέσεις
Αστέρας Τρίπολης: Κοσίτσκι, Λούι, Τσοκάνης, Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Τιέ, Κουρμπέλης, Γιαννιώτας, Πάρα, Νίκο Φερνάντες, Μάσα
Βέροια: Καντιμοίρης, Βέρτζος, Ραούλ Μπράβο, Καλί, Όστοϊτς, Βάσκες, Μπατιόν, Καλτσάς, Κάμπορα, Ντουμίτρου, Μπεν

ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος 1-0

Η ισοπαλία απέναντι στον Ολυμπιακό είχε και συνέχεια. Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ατρομήτου εντός έδρας, επικρατώντας με σκορ 1-0. Μετά το πρώτο μέρος που οι Περιστεριώτες ήταν καλύτεροι, ο Τσάβεζ με ωραίο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκορμπούνοφ διαμορώνοντας στο 68′ το τελικό 1-0.

Συνθέσεις
ΠΑΣ: Βελλίδης, Ντάσιος, Ριβέρα, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Γιάκος, Τσουκαλάς, Ίλιτς, Χαρίσης, Τσάβες, Λόπες.
Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Αγκουαζί, Φυτανίδης, Μπρίτο, Ναπολεόνι, Τάτος, Κιβρακίδης, Ούμπιδες, Λαζαρίδης, Πίτου Γκαρσία, Κοντοές.

Εργοτέλης-Σκόντα Ξάνθη 0-2

Την 3η συνεχόμενη νίκη της σημείωσε η Σκόντα Ξάνθη. Η ομάδα του Λουτσέσκου επικράτησε στο Παγκρήτιο του Εργοτέλη με σκορ 2-0 με τους Κρητικούς να χάνουν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ όταν ο Κυριακίδης απέκρουσε το πέναλτι του Χαντί στο 21ο λεπτό. Στο 45′ ο Λισγάρας σκόραρε για τους φιλοξενούμενους και το τελικό 2-0 για την Σκόντα Ξάνθη διαμόρφωσε ο Ομπόντο στο 71′.

Συνθέσεις
Εργοτέλης: Καβουσάκης, Καζναφέρης, Λυκογιάννης, Κοζορώνης, Γιοβάνοβιτς, Γκέντσογλου, Χαντί, Γιουσούφ, Μπογκντάνοφ, Χαλκιαδάκης, Παμλίδης
Σκόντα Ξάνθη: Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Σολτανί, Λουσέρο, Ομπόντο, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Γούτας, Καπετάνος, Λισγάρας.