Αθλητισμός

«Αφεντικό» στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός – Εκανε το 2-0 επί του Παναθηναϊκού με σκορ 76-69

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται πλέον μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ αφού πέρασε νικηφόρα από το ΟΑΚΑ με σκορ 76-69 και έφτασε στο 2-0 στις νίκες. Την Κυριακή στο ΣΕΦ θα ψάξει την 3η νίκη και την στέψη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι κρατώντας το προβάδισμα στην αρχή. Ενα ταιμ-άουτ του Ολυμπιακού όμως στο 10-8 υπέρ των πράσινων σήμανε την αντεπίθεση για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι αρχικά ισοφάρισαν και στη συνέχεια πήραν και προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, ισοφάρισε σε 14-14 όμως στο τελευταίο 1:30 της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι πρόλαβαν να πετύχουν επτά πόντους εκμεταλλευόμενοι τη νευρικότητα των πρασίνων, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει με το υπέρ τους 21-14.

Στη 2η περίοδο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ανεβάζοντας το ρυθμό ωστόσο χρειάστηκε να περιμένει σχεδόν 14 λεπτά για να ευστοχήσει σε τρίποντο. Οταν το πέτυχε ο Σλότερ, μείωσε σε 20-24 και εκείνη την στιγμή το momentum έδειχνε να είναι… πράσινο. Ο Διαμαντίδης μείωσε περισσότερο με δύο ελεύθερες βολές και ο Παναθηναϊκός είχε χρειαστεί ουσιαστικά πέντε λεπτά για να μαζέψει τη διαφορά. Σημαντικό ρόλο σ’αυτό το σημείο του αγώνα έπαιξαν οι τέσσερις συνεχόμενες άστοχες προσπάθειες τριών πόντων από τους ερυθρόλευκους.Ο Σλότερ ισοφάρισε, ο Ολυμπιακός αστόχησε και σε νέο τρίποντο, με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά στο σκορ μέσα σε αποθέωση έπειτα από προσπάθεια του Χαραλαμπόπουλου. Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο, ο Σπανούλης ήταν αυτός που έβαλε τέλος στην ερυθρόλευκη αστοχία και με σουτ τριών πόντων έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του ενώ ο Λοτζέσκι εκμεταλλεύτηκε την άστοχη προσπάθεια του Σλότερ κάνοντας το 26-29. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο με βολές με τον Σπανούλη να σημειώνει το 28-32. Ενα έμμεσο τρίποντο του Αγραβάνη έδωσε προβάδισμα επτά πόντων ξανά στον Ολυμπιακό. Στα τελευταία 25 δευτερόλεπτα όμως ένα καλάθι του Μαυροκεφαλίδη και ένα τρίποντο του Μπλουμς έφεραν το σκορ στο 33-35 με τον Σπανούλη όμως να απαντά στην τελευταία επίθεση με τρίποντο και να στέλνει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 33-38 υπέρ του Ολυμπιακού.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα εύστοχο και ένα άστοχο τρίποντο από τον Πρίντεζη με τον Ολυμπιακό να διατηρεί ένα σταθερό προβάδισμα έξι πόντων στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Το κακό για τους ερυθρόλευκους ήταν πως σ’εκείνο το χρονικό σημείο είχαν ήδη συμπληρώσει πέντε ομαδικά φάουλ, με τον Παναθηναϊκό να αποκτά νωρίς το δικαίωμα των βολών. Ενα τρίποντο του Ντάρντεν έφερε το σκορ στο 38-46 όμως ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 7-0 και τον Μαυροκεφαλίδη να παίζει σχεδόν μόνος του τους ερυθρόλευκους επέστρεψε στο παιχνίδι. Στην αντίπερα όχθη όμως, η απάντηση του Ολυμπιακού λεγόταν Ντάρντεν. Με 7 συνεχόμενους πόντους, βοήθησε την ομάδα του να χτίσει ξανά διαφορά και ο Ολυμπιακός να κλείσει την 3η περίοδο μπροστά στο σκορ με 54-50.

Πρίντεζης, Ντάρντεν και Σπανούλης έδωσαν στον Ολυμπιακό πολύ γρήγορα προβάδισμα εννέα πόντων με τον Παναθηναϊκό να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ-άουτ 06:54 πριν το τέλος και το σκορ στο 56-65.Στο 5λεπτο πριν το τέλος, ένα τρίποντο του Φώτση διαμόρφωσε το 61-67 και ο Παναθηναϊκός έδειχνε ζωντανός για τη νίκη.Ο Μαυροκεφαλίδης φτάνοντας τους 28 πόντους μείωσε ακόμα περισσότερο με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει σε τάιμ-άουτ με το σκορ στο 65-69.Ωστόσο το άστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη 02:35 πριν το τέλος, διατήρησε τον Ολυμπιακό σε απόσταση ασφαλείας όμως ένα λάθος διατήρησε τους πράσινους σε απόσταση αναπνοής. Ο Διαμαντίδης όμως ευστόχησε όμως σε μια από τις δύο βολές και ο Σλούκα με δίποντο ανέβασε το σκορ στο 71-66. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι άστοχοι στις βολές με τον Μποχωρίδη να μειώνει σε 67-71. Ενα λεπτό πριν το τέλος, ο Χάντερ με μια βολή έκανε το 72-67 για τον Ολυμπιακό. Στην κρίσιμη επίθεση ο Μαυροκεφαλίδης αστόχησε, ο Ολυμπιακός διατήρησε την ψυχραιμία του στις βολές και κατάφερε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη με σκορ 76-69.