Αθλητισμός

Αγγιξε το όνειρο ο Ολυμπιακός: Ηττα από τη Γιουβέντους (3-2) σε συγκλονιστικό ματς

Οι ερυθρόλευκοι πάλεψαν, έπαιξαν στα ίσια την πρωταθλήτρια Ιταλίας, προηγήθηκαν, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν σωστή διαχείριση και γνώρισαν την ήττα με 3-2 στο Τορίνο.

Επειτα από ένα συγκλονιστικό ματς η «Κυρία» είναι εκείνη που χαμογελά, καθώς, το αποτέλεσμα αυτό την βάζει ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Champions League, ενώ, ο Ολυμπιακός, είναι αναγκασμένος να κυνηγήσει βαθμό ή βαθμούς στο παιχνίδι με την Ατλέτικο στη Μαδρίτη και να νικήσει τη Μάλμε στο Καραϊσκάκης.

Η παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι προηγήθηκαν στο 21′ με ένα αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ του μετρ Αντρέα Πίρλο. Οι ερυθρόλευκοι, πάντως, αντέδρασαν άμεσα και στο 24′ ισοφάρισαν με κεφαλιά του Μποτία.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Γιουβέντους να πιέζει, αλλά να μην καταφέρνει να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Αυτό έπραξαν οι παίκτες του Μιτσελ στο δεύτερο ημίχρονο με τέρμα του Εντιγκά, στο 62′, σκορπώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους οπαδούς του Ολυμπιακού που βρέθηκαν στο Τορίνο.

Ωστόσο, η «μεγάλη κυρία» δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και έφερε ξανά στα ίσια το παιχνίδι στο 65′ με τον Γιορέντε και πήρε προβάδισμα στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Ο Μίτσελ έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, πέρασε στο παιχνίδι τους Φουστέρ, Κασάμι και Διαμαντάκο, αλλά ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει δεύτερη ανατροπή στο παιχνίδι.

Ο Ρομπέρτο, πάντως, έβαλε και πάλι το… χέρι του καθώς απέκρουσε πέναλτι του Βιντάλ στις καθυστερήσεις στερώντας το τέταρτο γκολ από τους Ιταλούς.Οι συνθεσεις:

Γιουβέντους: Μπουφόν, Λιχστάινερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ασαμόα, Πίρλο, Βιδάλ, Πογκμπά, Μαρκίζιο, Μοράτα, Τέβες.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Αμπιντάλ, Μποτία, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Εντινγκά (Κασάμι), Μανιάτης, Ντομίνγκες (Φουστέρ), Αφελάι, Μήτρογλου.