Αθλητισμός

Απέκλεισε τη Μονακό η Γιουβέντους – Εμεινε στο 0-0 στο Πριγκιπάτο και πήρε το εισιτήριο για τους «4»

Η Γιουβέντους υπερασπίστηκε το 1-0 του πρώτου αγώνα στο Τορίνο και με το 0-0 στο Πριγκιπάτο, απέκλεισε τη Μονακό παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Μονακό ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο από τη Γιουβέντους χωρίς ωστόσο να χάσει την πολύ σπουδαία ευκαιρία. Οι παίκτες του Ζαρντίμ με κάποιες ατομικές ενέργειες προσπαθούσαν να δημιουργήσουν κινδύνους για την εστία του Μπουφόν ενώ στο 37΄υπήρξαν και έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βιδάλ στον Κοντόγκμπια. Η Γιουβέντους «εμφανίστηκε» στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όταν το σουτ του Τέβεζ έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός δεν ήταν ίδιος με αυτόν του πρώτου μέρους. Η Μονακό εξακολουθούσε να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά η Γιουβέντους απέδειξε στους Μονεγάσκους ότι η αμυντική τακτική γεννήθηκε στην Ιταλία και μεάμυνα για σεμινάριο διατήρησε το μηδέν στην άμυνα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, παίρνοντας και το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Συνθέσεις
Μονακό:Σούμπασιτς, Ράτζι, Φαμπίνιο, Αμπντενούρ, Κουρζάουα, Μουτίνιο, Μπερνάντο Σίλβα, Κοντόνγκμπια, Μαρτιάλ, Καράσκο, Τουλαλάν.
Γιουβέντους:Μπουφόν, Μπαρζάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Λιχτστάινερ, Πίρλο, Μαρκίζιο, Βιδάλ, Εβρά, Μοράτα, Τέβες.