Αθλητισμός

Απόφαση σταθμός από την UEFA: Θα επαναληφθούν τα τελευταία 18 δευτερόλεπτα σε αγώνα Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών

Μια απόφαση, η οποία δεν αποκλείεται να αποτελέσει σταθμό στο μέλλον για το ευρωπαϊκό αλλά και παγκόσμιο ποδόσφαιρο, πήρε η πειθαρχική επιτροπή της UEFA. Το παιχνίδι γυναικών ανάμεσα στην Αγγλία και τη Νορβηγία για την Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-19, θα επαναληφθεί ξεκινώντας από το… σημείο του πέναλτι!

Νορβηγία και Αγγλία τέθηκαν αντιμέτωπες στο πλαίσιο του 4ου ομίλου πριν από δύο εβδομάδες. Η Νορβηγία προηγήθηκε 2-0 όμως η Αγγλία μείωσε στο 87′ σε 2-1 και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε η Γουίλιαμσον, η οποία ευστόχησε όμως η διαιτητής της αναμέτρησης Μαρίγια Κούρτες, δεν μέτρησε το γκολ δίνοντας φάουλ υπέρ της Νορβηγίας επειδή μια παίκτρια της Αγγλίας είχε μπει νωρίτερα στην περιοχή. Η απόφασή της Γερμανίδας ρέφερι ήταν δεδομένα λανθασμένη αφού είτε η Γουίλιαμσον ευστοχούσε είτε αστοχούσε θα έπρεπε να διατάξει επανάληψη.

Η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της Αγγλία δεν άφησε το γεγονός να περάσει και την επομένη κιόλας ημέρας, κατέθεσε αίτημα στην UEFA να εξετάσει το θέμα. Η απόφαση που πάρθηκε ήταν η εξής: Επανάληψη των τελευταίων 18 δευτερολέπτων του αγώνα (τόσο υπολείπονταν για να συμπληρωθεί και το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων) από το σημείο του πέναλτι. Οι δύο ομάδες θα πρέπει να παραταχθούν στο γήπεδο με τις 11άδες που ολοκλήρωσαν αρχικά το παιχνίδι ενώ την εκτέλεση του πέναλτι δεν είναι υποχρεωτικό να αναλάβει η Γουίλιαμσον.

Όσο για τη διαιτητή, βρίσκεται ήδη εκτός επαγγέλματος…