Αθλητισμός

Copa America: Η οικοδέσποινα Χιλή έκανε καλή… αρχή (2-0) με το Εκουαδόρ [βίντεο]

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Copa America η διοργανώτρια Χιλή. Το συγκρότημα του Χόρχε Σαμπαόλι αν και δυσκολεύτηκε κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Ισημερινού και να πάρει κεφάλι στον 1ο όμιλο της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι στην πρεμιέρα της διοργάνωσης μπροστά στο ενθουσιώδες κοινό τους μπήκαν δυνατά. Χάθηκαν ευκαιρίες, αλλά έπρεπε να πάμε στο 2ο ημίχρονο για τα γκολ.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 66ο λεπτό ο Αρτούρο Βιδάλ μπήκε στην περιοχή του Ισημερινού και έπεσε κάπως εύκολα μετά από τράβηγμα του Μπολάνιος, με το διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο έμπειρος μέσος της Χιλής δεν αστόχησε και άνοιξε το σκορ.

Η μοναδική κλασσική ευκαιρία του Ισημερινού στο ματς σημειώθηκε στο 82′ όταν η κεφαλιά του Ενέρ Βαλένσια σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με τη Χιλή να φτάνει δύο λεπτά αργότερα στο 2-0 και να κλειδώνει το ματς. Ο Αλέξις Σάντσες έφυγε στην αντεπίθεση, την κατάλληλη στιγμή έστρωσε στον Βάργκας που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.