Αθλητισμός

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός – Ήττα και αποκλεισμός από την ΤΣΣΚΑ (55-74) στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε όσο μπορούσε αλλά δεν κατάφερε να επαναλάβει ότι και το βράδυ της Δευτέρας. Η ΤΣΣΚΑ πάτησε γκάζι στο τέλος της 3ης περιόδου, έχτισε διαφορά και τελικά πήρε τη νίκη στο κατάμεστο ΟΑΚΑ με σκορ 74-55 και θα είναι αυτή που θα βρεθεί στο Final-4.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε από νωρίς να πάρει κεφάλι στο σκορ αλλά και να ανεβάζει σιγά σιγά τη διαφορά φτάνοντάς την σε διψήφιο νούμερο με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, μάζεψε τη διαφορά και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο +5 για την ΤΣΣΚΑ, 32-37.

Όλα κρίθηκαν στο 3ο δεκάλεπτο. Μέχρι το 25′ ο Παναθηναϊκός κρατούσε επαφή στο σκορ όμως από το 41-45 οι Ρώσοι σημείωσαν ένα σερί 13-0, «εξαφανίστηκαν» και ανάγκασαν τον Παναθηναϊκό να κυνηγά τα τρίποντα και τις βεβιασμένες ενέργειες. Με τον Ουίμς να δίνει για ένα ακόμη ματς ρεσιτάλ ευστοχίας. Η 3η περίοδος έκλεισε με επιμέρους σκορ 23-12 για την ΤΣΣΚΑ, η οποία έδειχνε απόλυτη κυρίαρχος της αναμέτρησης και αυτό δεν άλλαξε ούτε στην 4η και τελευταία περίοδο. Οι Ρώσοι διατήρησαν άνετα τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη με σκορ 74-55, παίρνοντας παράλληλα και το εισιτήριο για το Final-4 αφού έφτασαν στις τρεις νίκες στη σειρά.