Αθλητισμός

Εκτός έδρας ισοπαλίες για ΑΕΚ και Αστέρα Τρίπολης

Προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήραν ΑΕΚ και Αστέρα Τρίπολης κόντρα σε Κέρκυρα και Ηρακλή αντίστοιχα με σκορ 1-1.

Στην Κέρκυρα, ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε στις δύο ομάδες να πιάσουν καλή απόδοση. Η ΑΕΚ δυσκολευόταν πολύ στη δημιουργία και τελικά το παιχνίδι κρίθηκε από δύο στημένες φάσεις μέσα σε ένα δεκάλεπτο. Η Κέρκυρα προηγήθηκε στο 58’με τον Βενέτη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της Ένωσης να απομακρύνει την μπάλα μετά από κόρνερ και η ΑΕΚ ισοφάρισε δέκα λεπτά με τον Γιόχανσον έπειτα από φάουλ του Μάνταλου με τον Σουηδό να αγωνίζεται αλλαγή στο ματς και να σημειώνει το πρώτο του τέρμα με την ΑΕΚ.

Στη Θεσσαλονίκη, ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να προηγηθεί του Ηρακλή στο 48ο λεπτό με τον Γκοϊαν, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη μέχρι τέλους αφού ο Ηρακλής ισοφάρισε στο 79’με τον Κυριακίδη, διατηρώντας έστω και λιγοστές ελπίδες πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού.