Αθλητισμός

Εθνική: Ηττα με 90-72 -Αποκλείστηκε από τους οκτώ του Μουντομπάσκετ η Ελλάδα

Σε εφιάλτη μετέτρεψαν οι Σέρβοι τα όνειρα της Εθνικής για διάκριση στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.

Η Εθνική έχασε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, αγκάστηκε να κυνηγάει την Σερβία που είχε έναν καταπληκτικό Μπογκντάνοβιτς να σκοράρει από παντού (21 πόντους)  και δεν κατάφερε ποτέ να κάνει την αντεπίθεσή της.

Το ματς

Παρά τo νευρικό ξεκίνημά της και την πίεση των Σέρβων στην άμυνα, η Ελλάδα κατάφερε να βρει γρήγορα λύσεις στο σκοράρισμα και μέσα σε μόλις τέσσερα λεπτά το σκορ ήταν 10-10.  Ο Πρίντεζης ήταν ο βασικός εκφραστής της ομάδας επιθετικά παίρνοντας προσπάθειες κοντά στο καλάθι (8 πόντους) και παρά το ότι ο Κατσικάρης άνοιξε νωρίς το ροτέισον, δεν βρήκε τρόπο να περιορίσει τον αντίπαλο. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σε βάρος της Εθνικής Ελλάδος 23-20 που αποτύπωνε ότι η ελληνική ομάδα δεν είχε πατήματα στην άμυνα.

Το ψηλό σχήμα με Μπουρούση, Καϊμακόγλου, Αντετοκούνμπο στην αρχή της δεύτερης περιόδου είχε στόχο να περιορίσει τους Σέρβους κοντά στο καλάθι αλλά εκείνοι βρήκαν λύσεις με το μακρινό σουτ του Μπογκντάνοβιτς και έμεναν μπροστά στο σκορ (28-24). Το τρίποντο του Μάντζαρη έφερε το 35-35 στα μισά της περιόδου, ενώ ένα ακόμα τρίποντο, αυτό του Ζήση είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο προβάδισμα της Ελλάδας, 42-41, 1′ πριν το ημίχρονο. Ωστόσο, οι δύο τελευταίες κακές άμυνες έκαναν το 46-42 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με 2/2 τρίποντα (Αντετοκούνμπο, Καλάθης) η Εθνική προσπάθησε να προσπεράσει αλλά το πρόβλημα στην άμυνα παρέμενε. Οι Σέρβοι έβαζαν εύκολα καλάθια και διατηρούσαν το προβάδισμα τους. Το 59-52 ήταν το πρώτο κουδούνι κινδύνου για τον Φώτη Κατσικάρη που επέλεξε να παίξει με τρία γκαρντ για να πιέσει στην περιφέρεια αλλά η ομάδα «κόλλησε» και στην επίθεση. Η τρίτη περίοδος έκλειε με 64-55 υπέρ των Σέρβων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κατσικάρης αποφάσισε να παίξει χωρίς ψηλό και με κατά συνθήκη πεντάρι τον Καϊμακόγλου για να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα. Το τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς στα 8′ έκανε το 71-60 καταρρακώνοντας την ψυχολογία της Εθνικής που ήθελε να κάνει την αντεπίθεσή της. Tο 74-60 δια χειρός Ραντούλιτσα άρχισε να γέρνει οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Σερβίας που είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Η ψυχολογία των διεθνών ισοπεδώθηκε και η διαφορά πήγε στους 20 (80-60), 3.30΄πριν το τέλος! Η ένταση ανάμεσα σε Μπουρούση και Μπιέλιτσα έστειλε τον Ελληνα σέντερ στον πάγκο με 5ο φάουλ και έτσι τα τελευταία λεπτά ήταν εντελώς διαδικαστικά. Το τελικό 90-72 στέλνει την Σερβία στην επόμενη φάση και την ελληνική ομάδα να ετοιμάζει τις βαλίτσες της επιστροφής.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-42, 64-55, 90-72

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 13, Σιμόνοβιτς 5, Γιόβιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 21, Μπιέλιτσα 8, Μάρκοβιτς 3, Κάλινιτς 12, Μπίρτσεβιτς, Κρστιτς 10, Ραντούλιτσα 16, Στίματς

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μάντζαρης 5, Μπουρούσης 9, Ζήσης 12, Βασιλειάδης 6, Καλάθης 14, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 1, Σλούκας, Καϊμακόγλου 6, Αντεντοκούνμπο 7, Βουγιούκας, Πρίντεζης 12