Αθλητισμός

Γκολ και θέαμα σε όλη την Ευρώπη – Ασταμάτητο τρένο η Μπάγερν [βίντεο]

Μεγάλο ντέρμπι δεν είχαμε μόνο στην Ελλάδα. Το Σαββατοκύριακο άνηκε στους δυνατούς των καλύτερων ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων αναδεικνύοντας νικητές αλλά και μάχες, οι οποίες έμειναν στην ισοπαλία.

Στη Μαδρίτη, το «Βιθέντε Καλντερόν» φιλοξένησε το ντέρμπι της Ατλέτικο με τη Ρεάλ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Μπενζεμά, η Ατλέτικο έχασε πέναλτι με τον Γκριεζμάν όμως στο 2ο ημίχρονο, ο Βιέτο κατάφερε να νικήσει τον Νάβας και να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Στη Γερμανία, μια ακόμη χρονιά εξελίσσεται σε παράσταση για ένα ρόλο. Η Μπάγερν διέσυρε την Ντόρτμουντ με σκορ 5-1 εκμεταλλευόμενη τα τραγικά λάθη της αμυντικής διάταξης της ομάδας του Τόμας Τούχελ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για μια ακόμη φορά ο Λεβαντόφσκι, ο οποίος έχει προλάβει να φτάσει τα 18 γκολ στη σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις.

Στην Πρέμιερ της Αγγλίας, η Αρσεναλ επικράτησε εύκολα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με σκορ 3-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Αλέξις Σάντσες, ο οποίος έχοντας συμπαραστάτη τον Εζίλ, σμπαράλιασε την άμυνα των «κόκκινων διαβόλων». Αξίζει να σημειωθεί ότι το 3-0 είχε διαμορφωθεί μέχρι το 19ο λεπτό…