Αθλητισμός

«Κλειδώνει» τα πλέι-οφ ο Αστέρας Τρίπολης – Νίκη με σκορ 1-0 κόντρα στον Ατρόμητο

Σε ένα από τα πιο δυνατά και αμφίρροπα παιχνίδια της 27ης αγωνιστικής, ο Αστέρας Τρίπολης ήταν ο μεγάλος νικητής με σκορ 1-0 απέναντι στον Ατρόμητο.

Το ματς ξεκίνησε με σπουδαία φάση για τους Περιστεριώτες. Ο Ναπολεόνι στο 10ο λεπτό δέχθηκε την κάθετη πάσα του Μπρίτο όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με τον Αστέρα να απαντά στο 24΄όταν ο Γκοϊάν από το ύψος της μικρής περιοχής δεν σημάδεψε σωστά με το κεφάλι. Οι Αρκάδες κατάφεραν τελικά να βρουν δίχτυα πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Ο Λούι έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μπαράλες με παλικαρίσια κεφαλιά νίκησε τον Γκορμπούνοφ για το 1-0.

Στο 2ο ημίχρονο ο Ατρόμητος πήρε την κατοχή της μπάλας όμως χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 66ο λεπτό για να απειλήσει. Ο Μαρσελίνιο βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων όμως το σουτ που επιχείρησε έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι Περιστεριώτες έχαναν δυνάμεις με τον Αστέρα να κυνηγά το δεύτερο γκολ στις κόντρα επιθέσεις. Έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιαννιώτα στο 88΄και τελικά κράτησε το 1-0 μέχρι τέλους, αποκτώντας πλέον τεράστιο αβαντάζ για μια θέση στα πλέι-οφ.