Αθλητισμός

Κύπελλο Ελλάδας: Όλα τα γκολ των πρώτων αγώνων της φάσης των «16» [βίντεο]

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη με σκορ 3-0 και ουσιαστικά την πρόκριση απέναντι στον Τύρναβο ενώ Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, Αστέρα Τρίπολης, ΠΑΣ Γιάννινα και Λεβαδειακός πήραν το προβάδισμα μετά τις εκτός έδρας αναμετρήσεις τους.

Τύρναβος-Ολυμπιακός 0-3

Ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί του Τυρνάβου με σκορ 3-0 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για το Κύπελλο Ελλάδας. Ξεχώρισε η επιστροφή του Ολαϊτάν στην αγωνιστική δράση μετά από 11 μήνες αλλά και αυτή του Μιλιβόγιεβιτς με γκολ.Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν από το ξεκίνημα τις διαθέσεις τους και με τον Μπενίτες να πραγματοποιεί ωραία προσπάθεια, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 26΄με τον Βίτορ Περέιρα να δίνει ευκαιρία σε αρκετούς ποδοσφαιριστές, οι οποίοι δεν είχαν χρόνο συμμετοχής από την αρχή της σεζόν. Αλλαγή πέρασε ο Ολαϊτάν, ο οποίος δείχνει να ξεπέρασε το σοβαρό πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε ενώ για λίγα λεπτά αγωνίστηκε και ο Μιλιβόγιεβιτς, ο οποίος προερχόταν από τον σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο και μάλιστα πρόλαβε να σκοράρει διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 στο 84ο λεπτό.

Σκόντα Ξάνθη-Παναθηναικός 1-1

Η ομάδα του Λουτσέσκου σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο ήταν καλύτερη από τον Παναθηναϊκό και προηγήθηκε δίκαια με τον Λουσέρο στο 43ο λεπτό και ενώ μέχρι εκείνη την ώρα οι γηπεδούχοι είχαν χάσει άλλες δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός είχε για πολλή ώρα την μπάλα στην κατοχή του όμως δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός. Η είσοδος του Μπεργκ στο 75′ άλλαξε τα δεδομένα. Ο Σουηδός σέρβιρε για τον Καρέλη στο 87΄ο ο οποίος με ωραίο πλασέ ισοφάρισε στο τελικό 1-1 ενώ στις καθυστερήσεις έχασε μοναδική ευκαιρία σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Κέρκυρα-ΑΕΚ 1-1

Στην Κέρκυρα, ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε στις δύο ομάδες να πιάσουν καλή απόδοση. Η ΑΕΚ δυσκολευόταν πολύ στη δημιουργία και τελικά το παιχνίδι κρίθηκε από δύο στημένες φάσεις μέσα σε ένα δεκάλεπτο. Η Κέρκυρα προηγήθηκε στο 58’με τον Βενέτη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της Ένωσης να απομακρύνει την μπάλα μετά από κόρνερ και η ΑΕΚ ισοφάρισε δέκα λεπτά με τον Γιόχανσον έπειτα από φάουλ του Μάνταλου με τον Σουηδό να αγωνίζεται αλλαγή στο ματς και να σημειώνει το πρώτο του τέρμα με την ΑΕΚ.

Ηρακλής-Αστέρας Τρίπολης 1-1

Στη Θεσσαλονίκη, ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να προηγηθεί του Ηρακλή στο 48ο λεπτό με τον Γκοϊαν, όμως δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη μέχρι τέλους αφού ο Ηρακλής ισοφάρισε στο 79’με τον Κυριακίδη, διατηρώντας έστω και λιγοστές ελπίδες πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού.

Χανιά-ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

Στην Κρήτη ο ΠΑΣ Γιάννινα μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τον επαναληπτικό αγώνα με τα Χανιά αφού επικράτησε 2-1. Οι Γιαννιώτες πήραν τη νίκη με τέρματα του Κρητικού στο 37ο λεπτό και του Ακόστα στο 68′ ενώ οι Κρητικοί κατάφεραν απλά να μειώσουν στο 89΄με τον Σουκιά.

Απόλλων Σμύρνης-Λεβαδειακός 1-1

Στη Ριζούπολη ο Απόλλων Σμύρνης ευτύχησε να προηγηθεί με τον Καραδέμητρο να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι στο 12ο λεπτό. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο και σκόρερ τον Μιλιάζες. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα χάθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους όταν ο Βάντερσον αστόχησε σε πέναλτι, με το 1-1 να είναι και το τελικό σκορ.