Αθλητισμός

Κυπελλούχος Αγγλίας η Αρσεναλ – Κέρδισε άνετα 4-0 την Αστον Βίλα στον τελικό του FA Cup [βίντεο]

Μπορεί να ήταν τελικός, αλλά στην ουσία η Αρσεναλ έκανε έναν υγιεινό περίπατο. Η ομάδα του Αρσεν Βενγκέρ κέρδισε άνετα με 4-0 την Αστον Βίλα στο «Γουέμπλεϊ».

Η Αρσεναλ έφτασε τα 12 τρόπαια και γίνεται η πολυνίκης του θεσμού, αφήνοντας πίσω την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 11, ενώ το είχε σηκώσει και πέρυσι.

Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ο Μονρεάλ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σάντσες πήρε την κεφαλιά και η μπάλα στρώθηκε στον Γουόλκοτ, ο οποίος με ένα τρομερό σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 50′, ο Αλέξις Σάντσες έκανε το 2-0 για τους «κανονιέρηδες» με ένα απίθανο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γκίβεν.

Τα γκολ όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Στο 62′, ο Καθόρλα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μερτεζάκερ πήδηξε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκίβεν για το 3-0.