Αθλητισμός

Μεγάλη νίκη (51-46) για τη γυναικεία ομάδα μπάσκετ στο Ευρωμπάσκετ επί της Ιταλίας

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να φανταστεί η Εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών στο Ευρωμπάσκετ. Επικράτησε της Ιταλίας με σκορ 51-46 και πλέον χρειάζεται μια νίκη στη 2η αγωνιστική κόντρα στην Πολωνία για να πάρει την πρόκριση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο καλάθι σημειώθηκε μετά από πέντε λεπτά μειώνοντας το σκορ στο 2-14. Η ομάδα του Τζώρτζη Δικαιουλάκου ανέβασε ρυθμούς και το 9-18 της πρώτης περιόδου μετατράπηκε σε ένα επιμέρους 16-4 στη 2η με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-22. Η 3η περίοδος άνηκε στις Ιταλίδες, οι οποίες μπήκαν στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα με προβάδισμα πέντε πόντων. Από το 31-37 όμως, η Ελλάδα πάτησε γκάζι και με ένα σερί 13-2, πήρε ένα προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι τέλους, φτάνοντας τελικά στο 51-46.

Πρώτη σκόρερ για την Ελλάδα ήταν η Κατερίνα Σωτηρίου με 13 πόντους ενώ την ακολούθησε σε απόδοση η Αρτεμις Σπανού έχοντας 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.