Αθλητισμός

Νίκη για τον Πανθρακικό επί του Πλατανιά

Τη νίκη με σκορ 1-0 επί του Πλατανιά πανηγύρισε ο Πανθρακικός εντός έδρας. Οι κακές καιρικές συνθήκες επηρέασαν την αναμέτρηση, η οποία βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με σκόρερ τον Ντιγκινί.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με φάση αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Πλατανιάς είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Αγκιλέρα και παρά τη δυνατή βροχή, η οποία δημιούργησε προβλήματα στον αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες έψαχναν τη δημιουργία. Στο 17΄ο Πανθρακικός άνοιξε το σκορ με τον Ντιγκινί, ο οποίος έπιασε το δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ιτούα και κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Τρία λεπτά μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν στα δοκάρια με την προσπάθεια του Κάσες. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Πανθρακικό να εμφανίζεται πιο επικίνδυνος στο 2ο ημίχρονο. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η προσπάθεια του Πλατανιά δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο αφού ο Ιτούα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ενώ στο 79΄ο Πλατανιάς έμεινε με εννέα παίκτες στο γήπεδο λόγω αποβολής με απευθείας κόκκιννη του Αγκιλέρα. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τους Θρακιώτες να επιστρέφουν στις νίκες και τον Πλατανιά να γνωρίζει την πρώτη ήττα μετά από πέντε παιχνίδια.