Αθλητισμός

Νίκη παραμονής πέτυχε ο Εργοτέλης

Σπουδαίο διπλό στη Βέροια πανηγύρισε ο Εργοτέλης στην προσπάθειά του να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη και να παραμείνει στην κατηγορία. Το «χρυσό» γκολ πέτυχε ο Γκορκς.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με καλό ρυθμό και ουσιαστικά στην πρώτη καλή στιγμή ήρθε και το γκολ για τον Εργοτέλη. Στο 14ο λεπτό, ο Γκέντσογλου απείλησε με σουτ μέσα από την περιοχή, ο Σολάρι δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον αντίπαλο γκολκίπερ, κάτι που πέτυχε όμως ο Γκορκς παίρνοντας το ριμπάουντ. Δώδεκα λεπτά μετά σωστά δεν μέτρησε γκολ της Βέροιας αφού ο Βεργώνης χρησιμοποίησε το χέρι του ενώ στο 76΄ο Ολαϊτάν έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 0-2 όταν έστειλε με σουτ την μπάλα στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο 10λεπτο πίεσαν χωρίς όμως να καταρθώσουν να βρουν δίχτυα και ο Εργοτέλης πανηγύρισε σπουδαία νίκη με σκορ 1-0 στην Ημαθία.