Αθλητισμός

Ντόρτμουντ: Ακόμη ένα συγκινητικό επεισόδιο στις σχέσεις οπαδών-παικτών [βίντεο]

Το έχουν αποδείξει πάρα πολλές φορές στο παρελθόν και οι μεν και οι δε. Οι οπαδοί στάθηκαν στο πλευρό της όταν η ομάδα κινδύνευε ακόμη και με υποβιβασμό ενώ οι παίκτες δεν χάνουν την ευκαιρία να τους αποθεώνουν. Μια επανάληψη είχαμε και στη Νορβηγία.

Η Ντόρτμουντ βρέθηκε να χάνει στο 20λεπτο 3-0 από την Οντ Γκρένλαντ για τα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Οι περίπου 3,000 ταξιδιώτες όμως δεν σταμάτησαν λεπτό να τραγουοδούν και να ενισχύουν την ομάδα τους.

Η γερμανική ομάδα κατόρθωσε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τελικά τη νίκη 4-3, βάζοντας γερές βάσεις για την πρόκριση στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Στο τέλος του αγώνα, όλοι οι παίκτες της, κάθισαν στο χορτάρι μπροστά από το πέταλο των οπαδών και έγιναν ένα μαζί τους με το αγαπημένο σύνθημα της εξέδρας.