Αθλητισμός

Ο Αθανασιάδης κράτησε ζωντανό τον ΠΑΟΚ – Νίκησε 1-0 τον Πλατανιά

Το τέρμα του Στέφανου Αθανασιάδη ήταν αρκετό στον ΠΑΟΚ ώστε να πανηγυρίσει τη νίκη απέναντι στον Πλατανιά με σκορ 1-0 ενώ στα Ιωάννινα, ο Πανθρακικός «απέδρασε» με ισοπαλία 2-2 κόντρα στον ΠΑΣ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και από το πρώτο λεπτό προσπάθησε να κλείσει τον Πλατανιά στα καρέ του. Στα μισά του πρώτου μέρους, ο Σκόνδρας έβγαλε τη σέντρα με το αριστερό και ο Κλάους με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Ολιμπά. Οι Κρητικοί απείλησαν σε μια-δυο περιπτώσεις την εστία του Ιτάνζ όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους και να παραμείνει ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου.

Συνθέσεις
ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Κωνσταντινίδης, Κατσικάς (69’ Παπαγιαννόπουλος), Βίτορ, Σκόνδρας, Μαντούρο (62’ Γκολάσα), Περέιρα, Τζανδάρης, Σαλπιγγίδης (77’ Νομπόα), Μακ, Αθανασιάδης
Πλατανιάς: Ολιμπά, Ζαραδούκας, Ιτούα, Δημήτρης, Αποστολόπουλος, Τετέ, Αγκιλέρα, Τσουράκης (54’ Μιλούνοβιτς), Μαχαμάτ, Γουνδουλάκης (78’ Φιγκέιρα), Γιακουμάκης (72’ Τόρες)

Παλικαρίσια ισοπαλία για Πανθρακικό

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ευτύχησε να προηγηθεί γρήγορα. Στο 10ο λεπτό ο Ιλιτς εκτέλεσε κόρνερ, ο Μανιάς πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Αθανασιάδη για το 1-0. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Πανθρακικός ισοφάρισε με κοντινό πλασέ του Χασομέρη όμως και πάλι ο Μανιάς στο 57′ έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΣ. Ο Πανθρακικός άρχισε να πιέζει και αφού ο ΠΑΣ στο 80΄δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί μια σπουδαία ευκαιρία με τον Μανιά, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Κάσες να πλασάρει τον Βελλίδη και να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Συνθέσεις
ΠΑΣ Γιάννινα:Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ναδάλες, Ντάσιος, Μπέριος, Τσουκαλάς, Τσάβες, Ακόστα, Ίλιτς, Μανιάς.
Πανθρακικός:Αθανασιάδης, Εμπό, Μελίσσης, Παπαγεωργίου, Μεχία, Ρομέου, Χασομέρης, Ντιγκινί, Τσουμάνης, Τζάνης, Ιγκόρ.