Αθλητισμός

Παναθηναϊκός για Τσάμπιονς Λιγκ – Νίκησε 4-0 τον Αστέρα στην Τρίπολη [βίντεο]

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε την πιο ουσιαστική φετινή εμφάνισή του και επικράτησε 4-0 του Αστέρα Τρίπολης εκτός έδρας, στην 1η αγωνιστική των πλέι-οφ της Super League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Αστέρα Τρίπολης να δημιουργεί την πρώτη επικίνδυνη στιγμή και τον Μάσα να σουτάρει άουτ ενώ στο 12′ ο Ρόλε εκτέλεσε φάουλ, ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά όμως έστειλε την μπάλα στα χέρια του Στιλ. Ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά στο 18ο λεπτό με σουτ του Καρέλη και τελικά βρήκε δίχτυα με τον Σίλντενφελντ στο 26′. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και σέντρα του Νάνο, ο Κροάτης έβαλε το πόδι του όσο χρειάστηκε για να βρει την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα του Θεοδωρόπουλου ανοίγοντας το σκορ. Ο Αστέρας προσπάθησε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου να βρει το τέρμα της ισοφάρισης κυρίως από στημένες μπάλες χάνοντας την καλύτερη ευκαιρία του με ένα σουτ του Μπαράλες στο 37′, το οποίο πάντως δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Στιλ. Αυτό όμως που έψαχνε ο Αστέρας, το βρήκε ο Παναθηναϊκός. Με τη λήξη του ημιχρόνου, ο Καρέλης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε και τον Θεοδωρόπουλο πετυχαίνoντας το 2-0 υπέρ των πράσινων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας ξεκίνησε με τον Γιαννιώτα αντί του Φερνάντες όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα. Κλωναρίδης και Καρέλης συνεργάστηκαν ξανά, ακριβώς με τους ίδιους ρόλους με τον δεύτερο να σκοράρει ξανά για το 3-0 του Παναθηναϊκού. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα όλα είχαν κριθεί. Σε δύο περιπτώσεις, ο Στιλ νίκησε τον Γιαννιώτα ενώ ο Μπεργκ, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 80΄διαμόρφωσε το τελικό 4-0 υπέρ του τριφυλλιού με κοντινό πλασέ στο 82ο λεπτό.

Συνθέσεις
Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Λούι, Αλόκο, Γκοϊάν, Τσοκάνης, Νίκο Φερνάντες (Γιαννώτας 46′), Ιγκλέσιας, Ρόλε, Μάσα (Μουνάφο 78′), Πάρα, Μπαράλες.
Παναθηναϊκός:Στιλ, Μπούρμπος, Νάνο, Σίλντεφελντ, Ταυλαρίδης, Κουτρουμπής (Μπεργκ 80′), Ζέκα, Λαγός, Καρέλης, Νίνης, Κλωναρίδης (Μαυρίας 66′)