Αθλητισμός

Παρέμεινε αήττητη η ΑΕΚ – Ισοπαλία 3-3 με τον Απόλλωνα Σμύρνης

Ισοπαλία με έξι γκολ «έκρυβε» το παιχνίδι στη Ριζούπολη ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και την ΑΕΚ για την προτελευταία αγωνιστική των πλέι-οφ της Football League.

Τρεις φορές προηγήθηκε ο Απόλλων όμως η ΑΕΚ βρήκε ισάριθμες απαντήσεις χωρίς πάντως να εντυπωσιάσει με την εμφάνισή της για ένα ακόμη παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με κεφαλιά του Τζιώρα στο 29′ για να απαντήσει ο Κρισάντους στο 37΄έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Αραβίδη. Τελικά ο Απόλλων έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ αφού ο Ανγκούλο πλάσαρε έξοχα τον Καραγκιολίδη στο 45΄.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως δεν μπορούσε να απειλήσει. Στο 77ο λεπτό ο Κρισάντους με ωραίο σουτ έπειτα από συνεργασία των Αραβίδη και Μπαρμπόσα διαμόρφωσε το 2-2 όμως ο Απόλλων αντέδρασε ξανά και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σουάνης με μακρινό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα της Ενωσης που ήταν εκτός εστίας. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι τέλους. Στο 88′ ο Μπαρμπόσα με εντυπωσιακό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Συνθέσεις
Απόλλων Σμ.: Ταϊρης, Βασιλαντωνόπουλος, Κύργιας, Γκόλιας, Κοτσώνης, Ψιάνος, Βάντερσον, Φαρινόλα, Ανγκούλο (69′ Ηρακλής), Λαγός (78′ Σουάνης), Τζιώρας (87′ Καραδέμητρος).
ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Ρόβας, Κολοβέτσιος (81′ Κορδέρο), Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης (63′ Σοϊλέδης), Ανάκογλου (68′ Ντούνης), Γιόχανσον, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης, Κρισάντους.