Αθλητισμός

Πρεμιέρα της Εθνικής με ήττα στα προκριματικά του Euro 2016 -Eχασε με 1-0 από τη Ρουμανία

Tην ήττα από τη Ρουμανία με σκορ 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» γνώρισε η Εθνική αρχίζοντας με το αριστερό τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του Euro του 2016.

Με σύστημα 4-4-1-1 παρέταξε την Ελλάδα ο Κλάουντιο Ρανιέρι, ο οποίος την είδε να μην κάνει το ξεκίνημα που θα ήθελε. Οι Ρουμάνοι ήταν πιο κινητικοί και κατάφεραν να κερδίσουν το πέναλτι στο 9ο λεπτό, στο οποίο υπέπεσε ο Χολέμπας. Ο Μάρικα ανέλαβε την εκτέλεση κι ευστόχησε για να «γράψει», αρκετά νωρίς, το 1-0 για την ομάδα του. Η ομάδα του Πιτούρκα έβγαινε εύκολα μπροστά στα καρέ του Καρνέζη ενώ η Εθνική προσπαθούσε να επιτεθεί από τα δεξιά, όμως οι τελικές της προσπάθειες δεν ήταν οι ιδανικές.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε σε μεγάλο βαθμό, με την ομάδα του Ρανιέρι να μην μπορεί να βρει τρόπους έτσι ώστε να απειλήσει, δείχνοντας πολλές φορές… χαμένη μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τους Ρουμάνους αντιθέτως να εκμεταλλεύονται σωστά το προβάδισμα που πήραν από νωρίς στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μπήκε στο ματς έχοντας πλέον αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο Μάρικα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 53ο λεπτό. Ωστόσο, ακόμα κι έτσι η Ελλάδα φαινόταν εγκλωβισμένη, δημιουργώντας την πρώτη της ουσιαστική φάση στο 62′ με το σουτ του Διαμαντάκου (είχε περάσει αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του Σαμαρά) ενώ τρία λεπτά μετά ο Σάμαρης απείλησε εκ νέου, χωρίς όμως να ανησυχεί τον Ταταρουσάνου. Η Ρουμανία είχε κλειστεί στα καρέ της, όμως η Εθνική δεν μπορούσε να μετουσιώσει την φλύαρη κατοχή μπάλας που είχε σε κάτι το ουσιαστικό, ακόμα και με την είσοδο των Κονέ και Χριστοδουλόπουλου.

Η «γαλανόλευκη» διατηρούσε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα της ομάδας του Πιτούρκα. Κάτι που παραλίγο να κάνει στο 87′, με την μπάλα όμως να… παίζει άσχημο παιχνίδι στον Τοροσίδη καθώς βρήκε στο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτη Κονέ. Χωρίς λοιπόν να αλλάξει κάτι στα τελευταία λεπτά, η Ελλάδα γνώρισε την ήττα από τη Ρουμανία με σκορ 1-0 κι άρχισε με το αριστερό τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ελλάδα (Κλάουντιο Ρανιέρι): Καρνέζης, Μάνταλος (65′ Χριστοδουλόπουλος), Μανωλάς, Μήτρογλου, Σαμαράς (46′ Διαμαντάκος), Σαλπιγγίδης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Σάμαρης (65′ Κονέ), Ταχτσίδης

Ρουμανία (Βίτορ Πιτούρκα): Ταταρουσάνου, Ρατς, Ταμάς, Χόμπαν (85′ Πρεπελίτα), Κίρικες, Κίπτσιου, Πιντίλι, Μάρικα, Μαξίμ (68′ Ενάκε), Στάνκου, Γκριγκόρε