Αθλητισμός

Σούπερ Σεβίλλη – Κατέκτησε το Γιουρόπα Λιγκ νικώντας 3-2 την Ντνίπρο [εικόνες & βίντεο]

Σε έναν τελικό διαφήμιση του ποδοσφαίρου, η Σεβίλλη επικράτησε 3-2 της Ντνίπρο στη Βαρσοβία και κατέκτησε το Γιουρόπα Λιγκ. Δυο γκολ σημείωσε ο Κολομβιανός Μπάκα για τους Ισπανούς.

Το καλύτερο πρώτο ημίχρονο στους τελικούς του Γιουρόπα Λιγκ και ένα από τα καλύτερα στην ιστορία της διοργάνωσης, ήταν αυτό που διεξήχθη στη Βαρσοβία. Η Σεβίλλη από το πρώτο λεπτό πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως στο 7ο λεπτό, ήταν η Ντνίπρο αυτή που έφυγε στην κόντρα επίθεση, ο Ματέους σέντραρε για τον Κάλινιτς και ο τελευταίος με κεφαλιά νίκησε τον Ρίκο για το 1-0. Οι Ισπανοί πάγωσαν, χρειάστηκαν περίπου πέντε λεπτά για να συνέλθουν, όταν όμως πάτησαν γκάζι εγκλώβισαν την Ντνίπρο. Στο 28′ ο Κρικόβιακ με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Μπόικο για το 1-1 και τρία λεπτά μετά ο Ρέγες βρήκε με μαγική ασίστ τον Μπάκα, ο οποίος πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για την ολική ανατροπή. Εκεί όμως που όλοι πίστευαν ότι η Σεβίλλη είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, η Ντνίπρο απάντησε. Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ροτάν με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Σεβίλλης και τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια με σκορ 2-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με εντελώς διαφορετικό τέμπο και από τις δύο ομάδες. Τόσο οι Ουκρανοί όσο και οι Ισπανοί έδειχναν περισσότερο προσεκτικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα ενώ η κούραση του Ρέγες ήταν το εμφανές πρόβλημα στην ανάπτυξη των Σεβιγιάνων. Ο Εμερι τον αντικατέστησε με τον Κόκε, ανεβάζοντας τον Βιδάλ στη μεσαία γραμμή και η Σεβίλλη αμέσως άλλαξε ταχύτητα παίρνοντας ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Ντνίπρο όσο περνούσε η ώρα οπισθοχωρούσε και τελικά το πλήρωσε στο 73ο λεπτό. Οι Ουκρανοί δεν κατάφεραν να απομακρύνουν σωστά την μπάλα έξω από την περιοχή τους, ο Βιτόλο βρήκε τον Μπάκα και ο Κολομβιανός με υπέροχο πλασέ πάνω στην κίνηση, νίκησε τον Μπόικο για το 2-3. Από εκείνο το σημείο και μετά η Σεβίλλη δεν την πάτησε όπως στο πρώτο ημίχρονο. Εκλεισε τους χώρους, πάγωσε το ρυθμό και κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους, κατακτώντας το Γιουρόπα Λιγκ!

Συνθέσεις
Ντνίπρο:Μπόικο, Ντάγκλας, Φεντέτσκι, Κανκάβα, Λέο Μάτος, Τσεμπεριάτσκο, Φέντορτσουκ, Ροτάν, Κάλινιτς (Ζελεζνιόφ 76′), Κονοπλιάνκα, Ματέους
Σεβίλλη:Ρίκο, Τρεμουλινάς, Καρίσο, Κολότζιετζακ, Κρικόβιακ, Ρέγες (Κόκε 58′), Μπανέγα (Ιμπόρα 85′), Βιτόλο, Βιδάλ, Εμπιά, Μπάκα