Αθλητισμός

Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ η Γιουβέντους – Ισοπαλία 1-1 με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη [βίντεο]

Στη Μαδρίτη δεν τον πίστεψε κανείς. Η Γιουβέντους τον αγκάλιασε, τον ανέδειξε, του έδωσε φανέλα βασικού και αυτός την κατάλληλη στιγμή της χάρισε μια σπουδαία πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Αλβάρο Μοράτα «εκδικήθηκε» τη Ρεάλ, σκόραρε μέσα στο… σπίτι του και χάρισε στη Γιουβέντους το εισιτήριο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Αλβάρο Μοράτα αποδείχθηκε στο καθοριστικό πρόσωπο του ζευγαριού. Μετά το γκολ στο Τορίνο, ήταν αυτός που σκόραρε μέσα στο «Μπερναμπέου» και με το τελικό 1-1 εδωσε στη  Γιουβέντους το εισιτήριο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί όπου επιστρέφει για πρώτη φορά μετά το 2003 και στις 6 Ιουνίου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα στο Βερολίνο.

Το ματς

Η επιστροφή του Καρίμ Μπενζεμά στην 11άδα της Ρεάλ μετά τον τραυματισμό του έδωσε τη δυνατότητα στον Κάρλο Αντσελότι να παίξει μετά από καιρό με την αγαπημένη του τριπλέτα στην επίθεση. Στο 6ο λεπτό, ο Γάλλος έδειξε πόσο επικίνδυνος είναι για τις αντίπαλες άμυνες όταν με μια υπέροχη ατομική ενέργεια βρέθηκε απέναντι από τον Μπουφόν όμως σούταρε άουτ. Η Γιούβε πάγωσε το ρυθμό και στο 14΄απείλησε με τον Βιδάλ αλλά το σουτ του Χιλιανού βρήκε σε ετοιμότητα τον Κασίγιας. Στο 20ο λεπτό ήταν η σειρά του Μπέιλ να δοκιμάσει το αριστερό του πόδι αλλά ο Μπουφόν πετάχτηκε στην αριστερή του γωνία, αποκρούοντας σε κόρνερ. Στο 23′ όμως ο Ιταλός γκολκίπερ, δεν είχε απάντηση στην εκτέλεση πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Χάμες μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Κιελίνι και ο Πορτογάλος δεν αστόχησε, διαμορφώνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια η Ρεάλ βρήκε κενούς χώρους αφού η Γιουβέντους πήρε την κυκλοφορία της μπάλας. Στο 28΄ο Ρονάλντο έφυγε στην αντεπίθεση όμως δεν κατάφερε να σερβίρει σωστά για τον Μπενζεμά ενώ στη συνέχεια της φάσης, κεφαλιά του Βαράν βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπουφόν. Στο 41′ ο Πορτογάλος δοκίμασε στην κλειστή γωνία του Μπουφόν όμως και πάλι ο Ιταλός ήταν σε ετοιμότητα ενώ το ίδιο έπραξε και στο 42΄σε προσπάθεια του Μπενζεμά με το ημίχρονο να λήγει στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν ήταν ίδιος και αυτό έδειχνε να λειτουργεί υπέρ της Γιουβέντους. Οι παίκτες του Αλέγκρι προσπάθησαν να παγώσουν το ρυθμό, να κυκλοφορήσουν την μπάλα και χτύπησαν την κατάλληλη στιγμή. Στο 58′ ο Πίρλο εκτέλεσε φάουλ από τα πλάγια, η άμυνα της Ρεάλ δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά, ο Πογκμπά με κεφαλιά τροφοδότησε τον Μοράτα και αυτός με ψυχραιμία εκτέλεσε τον Κασίγιας για το 1-1.

Στο 63′ η Ρεάλ έφτασε μια ανάσα από το 2-1. Οι Μαδριλένοι συνεργάστηκαν άψογα, όμως το σουτ του Μπέιλ από το ύψος της μικρής περιοχής δεν βρήκε στόχο. Ωστόσο τη φάση της βραδιάς τη δημιούργησε η Γιουβέντους όταν στο 70΄ο Μαρκίζιο βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κασίγιας αλλά ο Ισπανός τον νίκησε και κράτησε ζωντανή τη Ρεάλ στο κόλπο της πρόκρισης. Στο 73΄ Ρονάλντο και Μαρσέλο συνεργάστηκαν υπέροχα από τα αριστερά όμως η κεφαλιά του Μπέιλ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπουφόν. Ο Αλέγκρι απέσυρε τον Πίρλο, πέρασε τον Μπαρτζάλι και τοποθέτησε τρεις κεντρικούς αμυντικούς αναγκάζοντας τη Ρεάλ να ψάξει τις σέντρες στα τελευταία λεπτά. Η Γιουβέντους κράτησε εύκολα το 1-1 και με το υπέρ της 2-1 του πρώτου ματς, πήρε μια σπουδαία πρόκριση στον τελικό.

Συνθέσεις
Ρεάλ:Κασίγιας, Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο, Κρόος, Ισκο, Χάμες, Ρονάλντο, Μπέιλ, Μπενζεμά.
Γιουβέντους:Μπουφόν, Λιχστάινερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Πίρλο, Μαρκίζιο, Βιδάλ, Πογκμπά, Τέβεζ, Μοράρα.