Αθλητισμός

Super League: Σωτηρία για Πανιώνιο – Υποβιβάστηκε ο Λεβαδειακός

Ο Πανιώνιος έμεινε στο 0-0 με τον ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη αγωνιζόμενος με δέκα παίκτες από 69’και με αυτό τον βαθμό κατάφερε να μείνει στην κατηγορία παρά τη νίκη του Λεβαδειακού κόντρα στον Εργοτέλη. Η ομάδα του Γιάννη Κομπότη ήταν τελικά αυτή που ακολούθησε ΟΦΗ, Νίκη Βόλου και Εργοτέλη στην Football League.

Αστέρας Τρίπολης-Κέρκυρα 2-0

Επιθετικός μονόλογος του Αστέρα Τρίπολης ήταν η αναμέτρηση με την Κέρκυρα. Στο 12΄οι Αρκάδες έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία ενώ δύο λεπτά μετά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Πάρα να πιάνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Στο 41′ ο Νίκο Φερνάντεζ εκτέλεσε εκ νέου φάουλ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 2-0. Στο 2ο μέρος ο Αστέρας Τρίπολης έκανε απλά συντήρηση δυνάμεων και το 2-0 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Εργοτέλης-Λεβαδειακός 0-2

Χωρίς γκολ έληξε το πρώτο ημίχρονο στην Κρήτη με τον Λεβαδειακό να ξεκινά δυνατά και να χάνει δύο καλές ευκαιρίες. Ο Εργοτέλης σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του, απείλησε στο 12′ ενώ όσο περνούσαν τα λεπτά πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο χωρίς πάντως να αλλάξει κάτι μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους. Στο 2ο ημίχρονο ο Λεβαδειακός μπήκε πολύ πιο δυνατά γνωρίζοντας ότι αν δεν κατόρθωνε να πάρει αυτός τη νίκη, τότε δεν είχε και σε τίποτα να ελπίζει. Ο Μιροσάβλιφ στο 66′ και ο Μάντζιος στο 68′ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους Βοιωτούς, οι οποίοι όμως δεν άκουγαν τα καλά νέα από τη Νέα Σμύρνη…

Καλλονή-Ατρόμητος 1-1

Η Καλλονή κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 23ο λεπτό όταν ο Πετρόπουλος με τακουνάκι βρήκε τον Μίνγκα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και αυτός με διαγώνιο σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ατρόμητος αν και κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα, δυσκολευόταν αρκετά στην τελική προσπάθεια και το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους. Στο 2ο μέρος, ο Ατρόμητος προσπάθησε και κατάφερε να γίνει πιο επικίνδυνος για την εστία της Καλλονής. Τελικά δικαιώθηκε και έφτασε στο τελικό 1-1 με τον Παπάζογλου στο 83ο λεπτό.

Παναιτωλικός-Βέροια 2-0

Σε ένα πρώτο μέρος χωρίς πολλές φάσεις, ο Παναιτωλικός κατάφερε να προηγηθεί στο 22ο λεπτό με τον Μαρτίνεζ, ο οποίος έπιασε ένα όμορφο δυνατό σουτ, ο Μαραγκός προσπάθησε να αλλάξει την πορεία της μπάλας όμως τελικά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 2ο ημίχρονο ο Παναιτωλικός συνέχισε να είναι καλύτερος και 12 λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης έφτασε και σε ένα δεύτερο τέρμα με τον Μορένο να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1

Εντυπωσιακά ξεκίνησε η αναμέτρηση στο γήπεδο της «Λεωφόρου Αλεξάνδρας». Στο 4ο λεπτό, ο Κλωναρίδης συνεργάστηκε με τον Ζέκα και αφού ξεπέρασε την αντίσταση του Ναδάλες, πλάσαρε για το 1-0. Όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε στην ισοφάριση με τον Ίλιτς. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες στη διάρκεια του πρώτου μέρους για να πάρουν προβάδισμα ενώ οι πράσινοι απείλησαν με τον Καρέλη στις καθυστερήσεις. Ο ίδιος παίκτης βρήκε τελικά δίχτυα, πέντε λεπτά μετά την έναρξη του 2ου μέρους ενώ ο Λαγός στο 60′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου.

Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 0-0

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης όταν ο Κίτσιου νικήθηκε από την παρέμβαση του Οικονόμου λίγο πριν προσπαθήσει να πλασάρει και να ανοίξει το σκορ. Στο 20′ ο Πανιώνιος διαμαρτύρηθηκε για πέναλτι ενώ στο 30΄εχασε τον Κολοβό με τραυματισμό. Οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το 1-0 στο 42′ με τον Γιάννου να στέλνει την μπάλα άουτ έπειτα από σέντρα του Μπακασέτα. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε θρίλερ. Η αποβολή του Τασουλή στο 69′ προκάλεσε πανικό στον κόσμο του Πανιωνίου αφού λίγα λεπτά νωρίτερα, ο Λεβαδειακός είχε πάρει το προβάδισμα. Τελικά οι Νεοσμυρνιώτες κράτησαν μέχρι τέλους το 0-0 και ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς στο φινάλε αφού έσωσαν την κατηγορία.

Πλατανιάς-Ολυμπιακός 1-1

Ο Πλατανιάς ήταν αυτός που κατάφερε να προηγηθεί στο 17ο λεπτό κι ενώ μέχρι εκείνη την στιγμή δεν είχε πατήσει απειλητικά στην εστία του Ολυμπιακού. Ο Αποστολόπουλος έβγαλε τη σέντρα, ο Ρομπέρτο έχάσε την μπάλα, η οποία χτύπησε στα πόδια του Αυλωνίτη και κατέληξε στο βάθος της εστίας. Ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση στο 42ο λεπτό όταν ο Ολιμπά απομάκρυνε το πλασέ του Μπενίτες. Στο 2ο ημίχρονο, οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοσή τους ενώ ο Πλατανιάς όσο το ματς πλησίαζε στη λήξη του, κλεινόταν όλο και περισσότερο στην άμυνά του. Τελικά το πλήρωσε με τον Χάρα να ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό στο 87′ στο τελικό 1-1.

Πανθρακικός-Σκόντα Ξάνθη 2-0

Ο Πανθρακικός ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση, κάτι απόλυτα δικαιολογημένο αφού έπαιζε όλη την κατηγορία σε ένα 90λεπτο. Ο Κάσες στο 21΄ανοιξε το σκορ με πλασέ και δέκα λεπτά αργότερα ο Ιγκορ με ατομική ενέργεια έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Πανθρακικός φρόντισε να προστατεύσει το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, μένοντας τελικά στην Super League.